Narodowe czytanie ``Kordian`` Juliusz Słowacki Gminna Biblioteka Publiczna w Brańszczyku
Fragmenty „Kordiana” Juliusza Słowackiego odczytali aktorzy teatralni, radiowi i serialowi – Pani Monika Lecińska i Pan Wojciech Kobiałko.
Bardzo dziękujemy za obecność uczniom klas VII I VIII z Zespołu Placówek Oświatowych w Brańszczyku oraz ich opiekunom a także mieszkańcom
i podopiecznym Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku.
Na zakończenie spotkania odbył się otwarty konkurs dla uczestników, którzy mieli okazję wygrać książkę „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Warunkiem było udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące przeczytanych fragmentów utworu.
„Kordian” to doskonały przykład dramatu romantycznego, w którym autor polemizuje z mickiewiczowską ideą mesjanizmu polskiego narodu. Utwór stanowi nawiązanie do wydarzeń z czasów powstania listopadowego. Tytułowa postać to młodzieniec przeżywający rozterki świadomości, egzystencjalne oraz rozdarcie moralne.
Autor Juliusz Słowacki to drugi polski wieszcz narodowy obok Adama Mickiewicza. Urodził się 4 września 1809 r. w Krzemieńcu na Wołyniu. Od 1819 roku uczęszczał do gimnazjum przy Imperatorskim Uniwersytecie Wileńskim.
W latach 1825-1828 studiował prawo na wydziale Nauk Moralnych
i Politycznych Uniwersytetu Wileńskiego, a w lutym 1829 przeniósł się do Warszawy, gdzie pracował jako aplikant. Okres studiów to czas powstawania pierwszych wierszy, to również czas rozwoju twórczego i osobowości poety. Kiedy wybuchło powstanie listopadowe w 1830 roku Słowacki przebywał
w Warszawie i właśnie wówczas powstały jego liryki patriotyczne. W Paryżu pojawił się w 1832 r. w listach do matki pisał „ źle jest, żem wyjechał za granice ale już się stało, smutno mi było – zdawało mi się że uciekłem i teraz kłócę się
z mojem sumieniem”. Podczas pobytu w stolicy Francji ukazały się dwa debiutanckie zbiory jego poezji. Wówczas doznał wielkiego rozczarowania. Żyjący w Paryżu na emigracji Adam Mickiewicz o debiucie Słowackiego powiedział: ” jest jak gmach piękną architekturą stawiany, jak wzniosły kościół – ale w kościele Boga nie ma”. Ta opinia przez wiele lat ciążyła na odbiorze twórczości Słowackiego. Zawiedziony i rozgoryczony opuścił Paryż i w 1833 r. przeniósł się do Szwajcarii. W Genewie powstały jedne z najważniejszych jego dzieł „Kordian” i „ Balladyna”. Przez kolejne lata podróżował i ten czas uznaje się za jeden z najszczęśliwszych i jednocześnie najbardziej płodnych artystycznie okresów w życiu Słowackiego. W 1838 r Słowacki powrócił do Paryża i pozostał tam do końca życia. Chorował na gruźlicę. Zmarł 3 kwietnia1849 roku. Został pochowany na cmentarzu w Paryżu, skąd w 1927 roku jego prochy sprowadzono do Polski i złożono 28 czerwca w wawelskiej krypcie w Krakowie. Spoczął tam obok Adama Mickiewicza.
Serdecznie dziękujemy lektorom Monice Lecińskiej i Wojciechowi Kobiałce, Wójtowi Gminy Brańszczyk Wiesławowi Przybylskiemu za obecność oraz wszystkim uczestnikom za udział w Narodowym Czytaniu 2024.