Dożynki to jeden z najpiękniejszych staropolskich obrzędów rolniczych od wieków zakorzeniony w naszej kulturze
Oficjalnie wszystkich gości powitała Dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Brańszczyku Dorota Socik, w szczególności gospodarza Gminy prof. Wiesława Przybylskiego, przedstawicieli władzy państwowej Posła na Sejm RP Macieja Górskiego oraz Senatora RP Roberta Mamontowa a także duchowieństwo, służby wojskowe i mundurowe, władze samorządowe powiatu wyszkowskiego i gminy oraz przedstawicieli instytucji państwowych i samorządowych różnych szczebli, stowarzyszeń i przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz przedstawicieli środowisk naukowych.
Szczególnym gościem podczas tegorocznych dożynek w Skansenie im. Marii Żywirskiej był wicedyrektor Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie dr. Józef Zalewski. Jednym z głównych punktów części oficjalnej było uroczyste podpisanie listu intencyjnego pomiędzy dyrektorem reprezentującym Muzeum a Dyrektorem Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Brańszczyku. Strony przyjęły podstawowe priorytety wzajemnej współpracy w obszarze działań związanych z organizacją Skansenu im. Marii Żywirskiej w Brańszczyku oraz konsultacji w działaniach merytorycznych, wystawienniczych, konserwatorskich a także w dziedzinie niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz innych tradycji i zjawisk kulturowych Kurpi Białych.
Skansen im. Marii Żywirskiej, którego powstanie jest wielką zasługą społeczności gm. Brańszczyk zajmuje szczególne miejsce na mapie Polski. Troska o jego rozwój i plany rozbudowy przy wsparciu merytorycznym specjalistów jest niezwykle ważny przy dalszym jego funkcjonowaniu.
Nie zabrakło podziękowań dla Starostów Dożynkowych, Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Brańszczyk, dla osób najbardziej zaangażowanych w działania na rzecz społeczności lokalnej oraz tych wszystkich, którzy włożyli wiele pracy w przygotowania tegorocznych dożynek: Podziękowania wręczył Wójt Gminy Brańszczyk prof. Wiesław Przybylski Starostom dożynkowym, Staroście Bratnemu, Stanisławowi Kądzieli Zbigniewowi Gałązce, Tadeuszowi Kruszewskiemu, Dianie Piotrowskiej czy Dowódcy 22 WOK w Komorowie. Podczas wydarzenia został wręczony medal i legitymacja Sylwestrowi Wiśniewskiemu „Zasłużony dla Rolnictwa”.
Skansen żył pełnią życia a gwar ludzi, zwierząt i rekonstruktorów historycznych uzupełniały, wystawy i stoiska edukacyjno-promocyjne, stoiska handlujące a przede wszystkim wszystkie Sołectwa i Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Brańszczyk.
Na zakończenie części oficjalnej popłynęły dalsze podziękowania dla współorganizatorów wydarzenia, Sołectw Gminy Brańszczyk, Kół Gospodyń Wiejskich, Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Brańszczyk, Pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej w Brańszczyku oraz pracowników Urzędu Gminy Brańszczyk.
II Święto Kaszy Gryczanej
Komisja Konkursowa uznała jednogłośnie, że Kotlety Gryczanki były najlepszym spośród 6 dań przygotowanych przez KGW z terenu gminy Brańszczyk i tym samym, statuetka Kurpianki na najbliższy rok trafiła w ręce Kolorowych Babeczek bowiem to właśnie KGW Kolorowe Babeczki z Udrzynka byli autorem tego najsmaczniejszego dania. II miejsce przypadło dla KGW Turzyniacy za danie pn. Kasza gryczana z gulaszem i sosem borowikowym, a III miejsce zajęło KGW Nadbużanki za Gołąbki z kaszą w sosie pieczarkowo-śmietanowym.
Nowością w tym roku było wprowadzenie kategorii indywidualnej, do której gospodynie mogły podejść pojedynczo.
W kategorii indywidualnej wyniki konkursu na najlepsze danie z Kaszy Gryczanej wyglądały następująco: I miejsce: Ewa Zalewska ciasto pn. Serce gryczane serem zakrapiane, II miejsce Milena Pawłowska za danie placki gryczane wytrwane z sosem grzybowo-koperkowym i na słodko z miodem gryczanym i malinami oraz III miejsce przypadło dla Elżbiety Maciejczuk za placki z kaszą gryczaną i cukinią.
Dziękujemy Jury konkursowemu w składzie. Ewa WIelgolaska, Diana Piotrowska, Ks. Jerzy Brzeziński oraz Andrzej Dańczyszyn za degustację i sąd nad potrawami, które prezentowały się przepięknie na stole konkursowym.
Moc atrakcji w skansenie
Od godziny 15:00 na scenie dożynkowej rozpoczęły się występy, najpierw lokalnych artystów tj. Orkiestra Darmanista, KGW Klub Seniora w Brańszczyku, KGW Turzyniacy oraz KGW Porębianki. Nie zabrakło również człowieka, który poruszył publiczność, człowieka orkiestry – Tadeusza Kopaniarza.
Później na scenę tanecznym krokiem wkroczył zespół PolkaDot, który zaprezentował tańce ludowe z różnych części Polski. Gwiazdą tegorocznych dożynek był zespół TOPKY, który przyciągnął pod scenę tłumy widzów. Paula oraz Agnieszka, wokalistki zespołu, rozgrzały publiczność do czerwoności. Ostatnim akcentem była potańcówka z zespołem Gramy Razem. Wspólnie bawiliśmy się przy ich fantastycznej muzyce do nocy.
Dziękujemy że byliście z nami!
Poniżej prezentujemy PEŁNĄ fotorelację w Dożynek Gminno-Parafialnych 2022 w Brańszczyku.