O nas
Gmina Brańszczyk to miejsce z ogromnym potencjałem kulturalnym i rekreacyjnym, położona na Nizinie Mazowieckiej w Dolinie Dolnego Bugu. Początki Brańszczyka sięgają jeszcze epoki żelaza, o czym świadczy odkryte w pobliskim Tuchlinie cmentarzysko. Artefakty wydobyte z tego stanowiska archeologicznego trafiły do Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Już na początku II połowy X w. tereny te zostały włączone do Państwa Piastów. Kluczową rolę odgrywała Puszcza Biała oraz rzeka Bug a wokół niej organizacja życia społecznego i handlowego w kolejnych wiekach.
To miejsce urodzenia i zamieszkania niezwykle zasłużonych dla ojczyzny postaci. Przede wszystkim Brańszczyk to miejsce urodzenia Marii Żywirskiej, najsłynniejszej badaczki kultury ludowej Puszczy Białej. Była także historykiem, etnografem, muzealnikiem, pedagogiem oraz udzielała się społecznie. W 2024 r. będziemy obchodzić uroczyście jej 120 rocznicę urodzin. Jest patronką Skansenu w Brańszczyku poświęconego kulturze i tradycji Kurpi Białych. Inne zacne postaci to: Stanisław Tadeusz Zygmunt Srzednicki ur. w 1840 r. w Brańszczyku, polski prawnik i wieloletni sędzia, jako pierwszy piastował stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego (w latach 1917–1922) oraz słynny i zapomniany malarz Wacław Ruszkowski, który uwielbiał to miejsce. Wybudował pracownię w Brańszczyku i tu malował przede wszystkim pejzaże a w warszawskiej Zachęcie wystawiał swoje prace regularnie od 1903 r.
Urzekająca historia i ludzie tego regionu, w tym rozległe tereny Puszczy Białej, jej wielogatunkowe lasy i prawdziwe puszczańskie uroczyska, zamieszkiwane przez rzadkie gatunki ptactwa oraz ogromne zakole Bugu, tuż powyżej Brańszczyka sprawiają, że jest to miejsce niezwykle malownicze i atrakcyjne. Z uwagi na jego rekreacyjne walory, na terenie Gminy działają ważne instytucje tj. Dom Pomocy Społecznej, Dom Emeryta im. Św. Alojzego Orione, Specjalny Ośrodek Wychowawczy ZSFRM prowadzony przez siostry zakonne oraz firmy turystyczno-rekreacyjne. Dolinę rzeki Bug i jej najbliższe okolice z całą pewnością można uznać za jedno z najpiękniejszych krajobrazowo miejsc. To raj nie tylko dla miłośników przyrody i turystyki wodnej ale także warszawskich letników, którzy spędzają tu czas w sezonie wiosenno – letnim.
Wójt Gminy Brańszczyk Wiesław Przybylski dąży do budowy nowoczesnego obiektu, który skupiałby działalność tych trzech instytucji w jednym miejscu a jednocześnie odpowiadał współczesnym standardom. W tym celu uchwałą Rady Gminy zdecydowano o przygotowaniu wielobranżowej dokumentacji na budowę siedziby Gminnego Centrum Kultury wraz z Biblioteką.