10 maja 2023 r. w ramach XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 2023 razem z Łomżyńskim Towarzystwem Naukowe im. Wagów w Łomży przeprowadziliśmy warsztaty genealogiczne. Spotkania zostały zorganizowane w Szkołach Podstawowych w Trzciance, Porębie i Brańszczyku.
Celem tej popularyzatorskiej aktywności Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów jest upowszechnianie historii ludzi i miejsc związanych z terenem Mazowsza, ale przede wszystkim zapoznanie młodzieży z dziejami i kulturowym bogactwem miejsca ich zamieszkania a także wartością niematerialnego dziedzictwa, jakie przejęli po swoich przodkach. W ten sposób chcemy kształtować świadomość i wskazywać na znaczenie tożsamości. W czasie warsztatów uczniowie poznali etymologię swoich nazwisk, podjęli próbę identyfikacji członków swojej rodziny i swoich przodków. Uczestnicy warsztatów onomastyczno-genealogicznych w swoim zarysie drzew genealogicznych ujawnili, że ich tożsamość w wielu przypadkach jest powiązana z historycznym Mazowszem, co potwierdzają takie nazwiska jak np.: Grądzki, Konopka, Lis, Łapiński, Stokowski, Wiśniewski, mające powiązania z drobną szlachtą mazowiecką. Niektórzy zawdzięczają swoją tożsamość mazowiecko-podlaskiemu pograniczu i naturalnemu przemieszczaniu się ludności w obrębie Podlasia i Mazowsza, stąd takie nazwiska jak: Kulesza, Lachowicz czy Oleksiak. Ponadto na terenie gm. Brańszczyk znajdujemy wiele nazwisk kurpiowskich, np.: Napiórkowski, Olbryś czy Sztylko, powiązanych m.in. z Prusami.
Nazwiska to elementy naszej tożsamości i niematerialnego dziedzictwa, którego badanie stwarza możliwość pogłębienia wiedzy na temat tego, skąd się wywodzimy, kim jesteśmy, kim byli nasi przodkowie, jaki potencjał osobowy po nich dziedziczymy.
Chętni uczniowie wraz z członkami swojej rodziny będą mogli wziąć udział w Konkursie genealogicznym, który zostanie ogłoszony na początku czerwca. Celem konkursu jest głębsze rozpoznanie ich własnych korzeni. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa.