Rzekę Bug oraz Brańszczyk, można porównać do Nilu i Egiptu. Podobieństwo wynika ze zbawiennego wpływu rzeki na rozwój obu społeczności. Bez wątpienia bezpośrednie sąsiedztwo rzeki Bug, od wielu stuleci miało zasadniczy wpływ na życie mieszkańców Brańszczyka i okolic. Możliwości, które daje rzeka, były skrupulatnie wykorzystywane przez naszych przodków. Już od zamierzchłych czasów zajmowano się tu rybactwem, a co za tym idzie, również szkutnictwem. Wytwarzanie łodzi przez mieszkańców gminy Brańszczyk, była umiejętnością przekazywaną z pokolenia na pokolenie, tradycja ta, trwa aż do dnia dzisiejszego.
Około XVI w. do “rzecznych” zajęć mieszkańców, dołączyło flisactwo. Spławianie towarów (głównie drewna) rzeką, było popularną pracą sezonową. W naszej gminie, flisactwem trudnili się najczęściej mieszkańcy Brańszczyka oraz Bud. Ponadto jest jeszcze wiele innych przykładów, jak nasi przodkowie gospodarowali dobrami, które przynosiła im obecność rzeki.
W związku z tym planujemy stworzenie wystawy w Skansenie im. Marii Żywirskiej w Brańszczyku, poświęconej Rybactwu, flisactwu i szkutnictwu ludowemu. Zachęcamy do przekazywania przedmiotów z tym związanych. Poszukujemy starych sieci rybackich oraz narzędzi do ich wyplatania, wioseł oraz innych przedmiotów wykorzystywanych przy połowie ryb. Interesują nas przedmioty pochodzące z czasów PRL, bądź starsze. Z wielką chęcią przyjmiemy materiały i przedmioty związane ze szkutnictwem. Osoby z naszej gminy, które posiadają wiedzę na temat szkutnictwa i chciałyby się nią podzielić, prosimy o kontakt.