Dożynki to zwyczaj starannie kultywowany od wielu stuleci. Tradycja dożynkowa okazała się niezwykle trwała. 3 września w niedzielę, Skansen im. Marii Żywirskiej w Brańszczyku, zgromadził niesłychaną ilość gości ze wszystkich stron całego powiatu i wszystkich pokoleń. Zgodnie z tradycją dożynki Gminno-Parafialne mieszkańcy rozpoczęli uroczystą Mszą Świętą z pocztami sztandarowymi Ochotniczych Straży Pożarnych, Szkół Podstawowych oraz Kół Łowieckich, celebrowaną przez ks. Proboszcza Jerzego Brzezińskiego. Jednym z nieodłącznych a zarazem najważniejszych symboli tradycji dożynkowych jest wieniec żniwny. Poświęcone zostały trzy wieńce dożynkowe i kosze owocowo-warzywne, przygotowane przez mieszkańców z Parafii Brańszczyk, Poręba i Białebłoto. Na zakończenie Mszy Świętej Wójt gminy Brańszczyk prof. Wiesław Przybylski zaprosił wszystkich gości do dalszego świętowania. Korowód do Skansenu im. Marii Żywirskiej tradycyjnie poprowadziła Orkiestra Dęta „Darmanista” a za nią Starostowie Dożynkowi Jadwiga i Janusz Uchalowie, Starosta Bartny Jerzy Tomkielski, Duchowieństwo, władze państwowe i samorządowe oraz stowarzyszenia pozarządowe, zaproszeni goście i mieszkańcy gminy.
Oficjalnie wszystkich gości powitała Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Brańszczyku Dorota Socik, w szczególności gospodarza Gminy prof. Wiesława Przybylskiego, przedstawicieli władzy państwowej m.in. Senatora RP Roberta Mamątowa a także duchowieństwo, służby wojskowe i mundurowe, władze samorządowe powiatu wyszkowskiego, ostrowskiego i gminy oraz przedstawicieli instytucji państwowych, i samorządowych różnych szczebli, stowarzyszeń i przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz przedstawicieli środowisk naukowych.
Podczas tegorocznych dożynek zostały wręczone medale okolicznościowe z okazji 50-lecia Gminy Brańszczyk. Nie zabrakło podziękowań dla Starostów Dożynkowych oraz wykonawców wieńców i koszy owocowo- warzywnych. Szczególne podziękowania popłynęły do Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Brańszczyk, dla osób najbardziej zaangażowanych w działania na rzecz społeczności lokalnej oraz tych wszystkich, którzy włożyli wiele pracy w przygotowania tegorocznych dożynek. Podziękowania wręczył Wójt Gminy Brańszczyk prof. Wiesław Przybylski oraz przewodnicząca Rady Gminy Brańszczyk Pani Ewa Wielgolaska.
Po części oficjalnej i ceremoniale dożynkowym przyszedł czas na występy zespołów ludowych i lokalnych artystów oraz koncerty, które zainaugurował Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca z Brańszczyka, działający od niedawna przy Gminnym Centrum Kultury, Sportu Turystyki. W krótkim programie, pod opieką instruktorów Justyny Godlewskiej i Sylwestra Chojnackiego zaprezentował gry i zabawy z regionu Puszczy Białej i Puszczy Zielonej.
Niezwykłym wydarzeniem okazał się fantastyczny występ Zespołu Tańca Ludowego Perła z Niemenczyna. Zespół „Perła” powstał w Niemenczynie w Rejonie Wileńskim w roku 2004. Jest wielokrotnym laureatem różnorodnych konkursów i turniejów tańca na Litwie. W roku 2016 zwyciężył w litewskim TV Show „Kadagys” (jałowiec), w którym udział brali największe uniwersyteckie zespoły z Litwy oraz Łotwy. Podczas swojej aktywnej działalności zespół wielokrotnie odwiedził Polskę, Białoruś, Ukrainę, Bułgarię, Łotwę, a także Chorwację, Czechy, Macedonię, Węgry, Francję, Hiszpanię, Czarnogórę, Włochy i San Marino. Kierownikiem artystycznym i choreografem jest German Komarowski. Zespół zaprezentował w kilku blokach opracowany scenicznie fragment litewskiej tradycji weselnej, tańce POVZUNEC oraz Narodowy taniec Ukraiński – HOPAK a także wiązankę polek litewskich i wileńskich.
Nie zabrakło występów Kół Gospodyń Wiejskich: KGW Klub Seniora w Brańszczyku, KGW Turzyniacy oraz KGW Porębianki.
Koncert Skolim zgromadził masy ludzi a potańcówka z zespołem Takt z Trzcianki trwała do późnej nocy.
Skansen wypełniły stoiska rzemieślnicze i wystawiennicze: bartnicy, kowale, garncarze i łucznicy oraz kucharze kuchni staropolskiej. Dużym powodzeniem cieszyły się salonik retro i stoisko modystki z wyborem strojów męskich i damskich oraz akcesoriów z XX – lecia międzywojennego. Było moc atrakcji i stoisk handlujących oraz promocyjnych.
Ogromne podziękowania za przygotowanie tak dużego przedsięwzięcia dla strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Brańszczyk, pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej, pracowników Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Brańszczyku, pracowników Urzędu Gminy i wszystkich zaangażowanych w tegoroczne święto plonów.